خواص نمد

توضیحات:

 • به نام خدا

  بنا بر اعتقادهای عامیانه نمد دارای خواص کشف شدهٔ بسیاری می‌باشد. به طور مثال:

  درمان کمردرد و دردهای رماتیسم ودردهای ناشی از عمل جراحی مفاصل نیز با استفاده از نمد کاهش یافته  و امکان هرچه زودتر بهبود یافتن را تسریع می‌کند

  نقش‌های سنتی نمد ارامش بخش می‌باشد و روی چاکراهای بدن تأثیر میگذارد و تماشای نقش ان احساس خوبی به انسان میدهد.

  هنگام خوابیدن روی نمد گرمای حاصل از تماس بدن شمابا نمد تشدید میابد به همین سبب گردش خون به راحتی انجام می‌شود و هر گونه گرفتگی عضلات راتسکین میدهد

  نمد روی بارهای مثبت و منفی بدن تأثیر میگذارد وآنرا در حالت نرمال نگه میدارد.

  نمد خاصیت ضد اشعه دارد و با دستگاه‌های طلایاب، طلاهایی که داخل کیف نمدی هستند پیدا نمی‌شوند.

  به ادعای نمدمالان نمد خیس را شمشیر نمیبرد یا حتی ضد گلوله می‌باشد.

  بدلیل جذب رطوبت نمد،کفی کفش یا کفش‌های نمدی از عرق و بوی بد پا جلوگیری می‌کند.

  لباس نمدی در زمستان گرم و در تابستان خنک می‌باشد.

  هنر نمد مالی بیشتر در روستاها و آبادی‌های اطراف دریای خزر که مرطوب و بارانی است مرسوم است. بیشتر شهرنشین‌ها تفاوت میان قالی، قالیچه و نمد را نمی‌دانند و حتی به اشتباه اصطلاح نمد بافی را به جای نمد مالی به کار می‌برند.علت اصلی این اشتباه می‌تواند این باشد که هنر نمد مالی تا به حال مانند هنر بافندگی قالی و گلیم و امثال آن بررسی نشده‌است و کتابی در مورد این هنر منتشر نشده‌است. مناطقی که بیشتر به دامداری مشغولند، نمد مالی و بافندگی قالی در انجا بیشتر مرسوم است و از پشم گوسفند و شتر و کرک بز تهیه می‌شود.

  از اسناد و مدارک یافت شده در چین دربارهٔ زره، پادری و سپر نمدی آمده‌است. در قبرهای عصر مفرغ آلمان نمدهایی یافت شده‌است. نویسندگان کلاسیک دربارهٔ نمد بسیار گفته و آن را به ایران نسبت داده‌اند، در قبرهای سکاهااشیاءنمدی زیادی چون پرده، قالی، عرقچین اسب یافت شده‌است.

  نادرشاه افشار میگوید :

  وای بر روزی که ایرانیان فرش‌هایشان از نمد نباشد و ظرف‌هایشان از مس نباشد.

  امروزه در چهارمحال و بختیاری شهرکرد و خراسان رضوی شهرچناران و برخی شهرهای دیگر نمدمالی فعالیت دارد و برخی نمد مالان از دستگاهایی برای تولید نمد استفاده میکنند. برای خرید باید به کیفیت نمد توجه داشت.


 • تهیه و تنظیم توسط نمد دوین
  تماس : 09150380300
  انتشار مطلب در :